Forum Forum Klubu Historycznego HIRD Strona Główna Forum Klubu Historycznego HIRD

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

O bursztynach

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Klubu Historycznego HIRD Strona Główna -> Kultura i wiedza
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ingeborga




Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 345
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z podziemi Midgardu

PostWysłany: Nie 17:26, 01 Paź 2006    Temat postu: O bursztynach

a oto, co udało mi się znaleźć na ten temat na [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Co do tych sznurów bursztynów to widzę dwa problemy – po pierwsze: sznur; czyli zakładam że chodzi o dość duża ilczbę bursztynów? W grobach z reguły znajduje się pojedyncze bursztyny, nazwyżej kilka sztuk, nie słyszałam o więcej niż kilkunastu w jednym grobie (ale może są, tylko nie są mi znane), do tego mieszano je z innymi paciorkami, więc jak już to raczej przemieszane, no i zakładam, że nie mówisz o takim sznurze bursztynów prosto ze sklepu z pamiątkami, bo wtedy dojdzie jeszcze problem z niehistorycznym wyglądem bursztynu, który wtedy szlifowano w inne formy niż to się robi dziś.
Problem numer dwa to fakt, że wszelkiego rodzaju paciorki interpretuje się głównie jako ozoby kobiece lub dziecięce, nie męskie. I tu nawet mogę podać przykład – we Fröjel na Gotlandii znajduje się grób (24/89), w którym pochowano osobę w wieku 18-20 lat wraz z naszyjnikiem z 14 paciorkami, z czego 2 były z bursztynu. Analiza kości wykazała, że szczątki należa do mężczyzny, ale duża liczba paciorków ma jednak sugerować, że to kobieta...Co innego z zawieszkami z bursztynu – je traktuje się już jako ozoby męskie. Ten przykład grobu pochodzi z ciekawej pracy o amuletach z późnowikińskich grobów, którą wrzucam w załączniku – tyle że jest ona po szwedzku; po angielsku jest tylko podsumowanie – więc pozwolę sobię przytoczyć z niej kilka informacji o bursztynie (może nie do końca na temat, ale ciekawe:)
- na terenie Środkowej Europy, we Francji, Anglii, Skandynawii i równinie gdzie płynie Wołga znaleziono groby wojowników datowne na okres od około narodzin Chrystusa po rok 650. W grobach tych, obok uchwytu miecza, umiejscowiony był paciorek z bursztynu lub kryształu górskiego . Najprawdopodobniej paciorki umieszczano albo przywiązywano je do niego jako pewnego rodzaju amulet ( Stenberger 1979:524f, Meaney 1981:68 )
- bursztynowi przypisywano właściwości lecznicze, miał też chronić; w Skandynawii był to środek na ból zęba aż do XX wieku
- amulet z bursztynu miał przynosić szczęście na polowaniu i chronić przed niebezpieczeństwami na morzu (Dahlström & Brost 1995:69)
- inną nazwą bursztynu są „łzy Freji”; w sagach znajdziemy wiele przykładów na amuletu z różnego rodzaju kamieni, nazywane ”sigursteiner” (kamienie Sigura/Sigurda) albo ”lifsteiner” (kamienie życia) (Samdal 2000:83).
- bursztyn często dawno dzieciom przy chrzcie (miał chronić przed złem i chorobą); ale też służył do ochrony dziecka, zanim zostało ono ochrzczone i tu miał on w niektórych częściach Skandynawii taką samą moc jak wkładana do kołyski stal – miał on chronić przed trollem, który mógł podmienić dziecko (Tillhagen 1983 s. 244-245). Dzieci otrzymywały też bursztyn w formie korali czy zawieszek – takie ozdoby najczęsciej przekazywano dalej, tak że w rodzinie nosiło je wiele generacji (Gräslund 1973:174).

Tak w ramach podsumowania – zawieszki jak najbardziej, z koralami byłabym ostrożna
I jeszcze kilka odnośników do zdjęć korali i zawieszek z interesującego Cię okresu (wszystko Szwecja):

Korale:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Zawieszki:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Co do wartości bursztynu to niestety, niec konkretnego nie wiem, wszystko zależy chyba od tego, o jaki obszar Skandynawii chodzi, ale na pewno był wart więcej niż na terenie Polski, bo mniej go tam było (i powiedzmy sobie szczerze – najczęściej go importowano). Nie potrafię ocenić, na ile skomplikowana jest obróbka bursztynu, ale osobiście potraktowałabym bursztyn, biorąc pod uwagę fakt, że często wykonywano z niego drobne przedmioty (np. pionki do gry, paciorki, figurki – na pewno kot, jest też skarabeusz czy też inny żuczek), jako tańszy, taki powiedzmy bardziej „lokalny” wariant szkła, z którego też przecież powstawały paciorki i pionki do gry (o szklanych figurkach nie słyszałam, ale np. pionki z Birki wyglądają właściwie jak figurki, więc chyba się da podciągnąć?).

pozdrawiam
Vigdis


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Klubu Historycznego HIRD Strona Główna -> Kultura i wiedza Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin